Yönetim Kurulu Üyeleri

Kamil Süleyman Yazıcı (Yönetim Kurulu Başkanı)

Kamil Yazıcı, lise eğitimini New York Military Academy’de tamamladıktan sonra 2000 yılında Emory Üniversitesi Goizueta Business School’dan Pazarlama dalında BA derecesi ve 2005 yılında American Institute of Business and Economics’den MBA derecesi almış, 2017 yılında Harvard Business School GMP programını tamamlamıştır. Kariyerine 2000 yılında Anadolu Grubu Mali İşler Başkanlığı’nda Mali İşler Uzman Yardımcısı olarak başlayan Yazıcı, 2002 yılından2011 yılına kadar Anadolu Efes Rusya Bira operasyonlarında görev almış ve sırasıyla Pazarlama Müdürü, Lojistik Müdürü, Tedarik Zinciri Direktörü ve İş Geliştirme Direktörü görevlerini üstlenmiş, son olarak ülke genelini kapsayan ve satış departmanını yeniden yapılandıran stratejik bir projeye önderlik etmiştir. Yazıcı, 2011 yılında Efes Vitanta Moldova Genel Müdürü olarak atanmış ve bu görevi 2014’e kadar sürdürmüştür. 2014’te Anadolu Efes Pazar Geliştirme Direktörü olarak atanan Yazıcı, yerel faaliyette bulunulmayan bütün uluslararası pazarlardan sorumlu olarak görevine 2017 yılına dek devam etmiştir. Kamil Yazıcı, 2017 yılından bu yana Anadolu Grubu holding ve şirketlerinde Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görevine devam etmektedir. İlaveten TAİK (Türk-Amerikan İş Konseyi), TOGG (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu), HBS Alumni Board (Harvard Business School Mezunlar Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi ve KYYDAŞ (Kamil Yazıcı Yönetim Danışma A.Ş.) Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yapmaktadır. 

Tuğban İzzet Aksoy (Yönetim Kurulu Başkan Vekili)

Tuğban İzzet Aksoy, Avusturya Lisesi’ndeki eğitiminin ardından ABD’de Oglethorpe Üniversitesi İşletme ve Uluslararası Finans Bölümü’nden mezun olmuştur. Profesyonel iş hayatına 1996 yılında Anadolu Endüstri Holding A.Ş. Mali İşler Başkanlığı’nda Uzman Yardımcısı olarak başlayan Aksoy, Aralık 1998’de Alternatifbank Hazine Departmanı’nda Kıdemli Broker olarak görev almıştır. Beş yıllık görevinin ardından Haziran 2003’te Anadolu Endüstri Holding A.Ş.’nin Hazine ve Risk Yönetimi Departmanı’nda Kurumsal Finansman ve Risk Yönetimi Müdürlüğü görevini üstlenen Aksoy, Nisan 2008’de İş Geliştirme Başkanlığı’nda Koordinatör Yardımcılığı görevine atanmıştır. 2009 yılından Nisan 2019’a kadar Anadolu Grubu Enerji Sektörü Koordinatörü olarak görev yapmış olan Aksoy, çeşitli Anadolu Grubu şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaya devam etmektedir. Alanında profesyonel eğitim ve seminerlere katılan Aksoy aynı zamanda, TÜSİAD ve TOBB enerji gruplarında üye , Türkiye Jokey Klubü yönetim kurulu üyesi ve 2016 yılından bu yana da Gürcistan Fahri Konsolosluğu görevlerine devam etmektedir. Aksoy ayrıca Gürcistan Devleti Üstün Hizmet Madalyasına sahiptir.

İbrahim İzzet Özilhan (Yönetim Kurulu Üyesi)

1982 yılında İstanbul’da doğan İbrahim İzzet Özilhan, lisans eğitimini 2006 yılında ABD’deki Hofstra Üniversitesi Bankacılık ve Finans Bölümü’nde tamamladı. Kariyerine 2006 yılında Coca Cola A.Ş.’de Marka Temsilcisi olarak başlayan Özilhan, 2008 yılında Coca-Cola Hellenic A.Ş.’de Satış Yöneticisi olarak görev yaptı. 2009 yılında Efes Rusya’ya geçiş yaparak Finans Müdürü ve Efes Markası Dağıtımı Sorumlusu olarak görev aldı. 2011 yılında geçtiği Anadolu Efes Türkiye’de sırasıyla Pazar Geliştirme Yöneticisi, Horeca Müdürü, Modern Kanal Satış Direktörü olarak görev aldı. 2017 yılından beri Anadolu Efes Türkiye Satış Direktörlüğü’nde Açık Kanal Direktörü olarak görevine devam ediyor. 2024 yılında TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi olan İzzet Özilhan, aynı zamanda TÜSİAD Tarım, Gıda ve Hizmetler Yuvarlak Masa Başkanlığı görevini de üstleniyor. Ayrıca, TÜRKONFED’de de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor.

Meltem Metin (Yönetim Kurulu Üyesi)

1969 yılında Ankara’da doğdu. Robert Kolej’de orta ve lise öğretimini tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünü bitirdi. Beymen ve Pamukbank’ta pazarlama ve mali kontrol alanlarında toplam 4 senelik deneyiminden sonra 1996 yılında Anadolu Holding’e Finans Kontrolör olarak geçti. 1998’den itibaren Anadolu Grubuna bağlı Efes Invest ve Orta Asya’daki Coca-Cola operasyonlarında Finans Direktörü ve Genel Müdürlük pozisyonlarında görev aldı. Efes Invest’in 2006’da Coca-Cola İçecek (CCI) ile birleşmesi sonrasında da CCI’nin Kazakistan ve Kırgızistan operasyonlarında Genel Müdürlüğe devam etti. Toplam 9 yıllık yurtdışı yöneticilikten sonra 2009’da CCI Türkiye’de Strateji ve İş Geliştirme Direktörlüğüne getirildi. 2021’e kadar bu göreve aynı zamanda CCI İcra Komitesi Üyesi olarak devam etti. Bu dönemde IMD ve Harvard Business School’da çeşitli yönetici eğitim programlarına katıldı. Şubat 2021 yılında CCI’dan ayrılan Metin, o tarihten beri kurucu ortağı olduğu Inova Grubu ve Startme ile startup ve startup yatırımcılarına uçtan uca çözümler sunarak Türkiye Girişim Ekosisteminde aktif rol oynamaktadır.

Mehmet Hurşit Zorlu (Yönetim Kurulu Üyesi)

Yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde tamamlayan Hurşit Zorlu, Toz Metal ve Türk Hava Yollarında çeşitli görevlerde bulunduktan sonra 1984 yılında Anadolu Grubu’na bağlı Efes İçecek Grubu’nda Pazarlama uzmanı olarak göreve başladı. Efes İçecek Grubu’ndaki kariyeri boyunca sırası ile Pazarlama Şefi, Proje Geliştirme Müdür Yardımcılığı, Proje Geliştirme Müdürlüğü, İş Geliştirme ve Yatırımcı İlişkileri Direktörlüğü gibi çeşitli görevler üstlendi. 2000-2008 yılları arasında Efes İçecek Grubu Mali İşler ve Yatırımcı İlişkileri Direktörlüğü, 2008-2013 yılları arasında Anadolu Grubu Mali İşler Başkanlığı görevlerini yürüttü. Ocak 2013 tarihinde Anadolu Grubu İcra Başkan Yardımcısı görevine atanan Hurşit Zorlu, Şubat 2017’den itibaren de Anadolu Grubu İcra Başkanı olarak görevini sürdürüyor. Aynı zamanda da, Anadolu Grubu’nun çeşitli şirketlerinde de Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapıyor. Anadolu’dan Yarınlara sürdürülebilirlik stratejisi kapsamındaki çalışmalara öncülük eden Zorlu, Grubun Sürdürülebilirlik Komitesi’ne de başkanlık yapıyor. DEİK Yurt dışı Yatırımlar İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi olan Zorlu, Türkiye Yatırımcı İlişkileri Derneği (TÜYİD)’nde yönetim kurulu üyesi ve 2015-2017 yılları arasında Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD)’nin 8. Dönem başkanlığını da üstlendi.

Burak Başarır (Yönetim Kurulu Üyesi)

American River College’da Uluslararası İşletme ve Bilgisayar eğitimi alan Burak Başarır, California State University of Sacramento’da İşletme öğrenimi gördü. Başarır, 1995 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Anadolu Grubu’ndaki kariyerine 1998 yılında Coca-Cola İçecek’te (CCI) başlayan Başarır, artan yönetim sorumlulukları ile finans ve satış departmanlarında farklı roller üstlendi. 2005 yılında Coca-Cola İçecek CFO pozisyonuna terfi eden Başarır, CCI’ın halka arzında kilit rol oynayarak CCI-Efes Invest finansal birleşmesine liderlik etti. Burak Başarır, 2010- 2013 yılları arasında Türkiye Bölge Başkanı olarak CCI’ın satış hacmi ve gelir açısından en büyük operasyonunu yönetti ve Ocak 2014 itibarıyla Coca-Cola İçecek CEO pozisyonuna atandı. 2014-2023 yılları arasında Anadolu Grubu Meşrubat Grubu Başkanı ve Coca-Cola İçecek CEO olarak görev yaptı. Eylül 2023’te Anadolu Grubu İcra Başkan Yardımcısı olarak atanan Başarır, 1 Nisan 2024 tarihinden bu yana Anadolu Grubu İcra Başkanı olarak görev yapıyor. Anadolu Grubu Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı olan Başarır, aynı zamanda Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) üyesidir.

İbrahim Tamer Haşimoğlu (Yönetim Kurulu Üyesi)

Ortaöğrenimini Alman Lisesi’nde tamamlamış, yükseköğrenimine İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği’nin ardından İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü Uluslararası İşletmecilik yüksek lisans programı ile devam etmiştir. İş hayatına 1989 yılında Koç Holding Planlama Koordinatörlüğü’nde Yetiştirme Elemanı olarak başlamasının ardından Uzman, Müdür ve Koordinatörlük görevlerini üstlenmiştir. 2004-2011 arasında Koç Holding Stratejik Planlama Başkanı olarak görevine devam etmiştir. Bu dönemde topluluk şirketlerinin stratejilerinin belirlenmesinde önemli rol üstlenmiş, Koç Topluluğu ana stratejilerinin ve portföy yapısının belirlenmesini sağlamıştır. Çok önemli şirket satınalma ve satış projelerini yürütmüştür. Bunlar arasında Tüpraş, Yapı Kredi satınalmaları ile Migros, Koç Allianz, Demir Döküm, Döktaş, İzocam şirketlerinin satışları da bulunmaktadır. Nisan 2011’den Nisan 2022’ye kadar Koç Holding Turizm, Gıda ve Perakende Grubu Başkanı olarak görev yapmıştır. Bu görevinde Koçtaş, Tat Gıda, Düzey Pazarlama, Divan, Setur, Setur Marinalar, Koç Sistem, KoçDigital, Ram ve Inventram da dahil olmak üzere toplam 12 şirketin yönetim sorumluluğunu üstlenmiştir. Tamer Haşimoğlu halen bazı Koç Topluluğu şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmektedir. Bu görevlerine ek olarak, TÜSİAD ve Hisar Eğitim Vakfı (HEV) Mütevelli Heyeti Üyeliği bulunmaktadır. Bir süre YASED Yönetim Kurulu Üyeleği, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği üyeliği ve İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini üstlenmiştir.

Stephan Leo Rosen (Yönetim Kurulu Üyesi)

1963 yılında Almanya’nın Nuremberg şehrinde doğan Sn. Stephan Rosen, İtalya’daki European School in Varese mezunudur. 1988 yılında VWA Nuremberg Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun olduktan sonra GRUNDIG AG’de yaptığı stajının ardından kariyerine Staedtler firmasının ihracat bölümünde başlamıştır. 1991 yılında Şirketin Milano / İtalya'daki iştiraki için yönetim pozisyonunda, ağırlıklı olarak tedarik, lojistik ve finans ile İtalya'da leitz ve tipp-ex markalarını kurmak için çalışmaya devam etmiştir. 1995 yılında Stein'daki FABER-CASTELL Genel Merkezinde İhracat Müdürü olarak çalışmaya başlamış, 2003-2006 yılları arasında ise Avrupa bölge sorumlusu olmuştur. 2006 yılından beri Faber-Castell Avrupa Satış Direktörlüğü ve 2007 yılından beri Faber-Castell Çek Cumhuriyeti’nin Genel Müdürlüğü görevlerini yürütmektedir. 2015-2016 yılları arasında Avusturya'daki iştirak şirketini yönetmiştir. 2016 yılından 2023 yılı Ekim ayına kadar Faber-Castell İtalya’nın da Genel Müdürü olan Sn. Stephan Rosen, 2020 yılından itibaren Fransa ve Danimarka iştiraklerinin de 2. Genel Müdürlüğü pozisyonunu yürütmektedir.

İzzet Karaca (Yönetim Kurulu Üyesi - Bağımsız)

İzzet Karaca, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden 1977 yılında mezun oldu. Çalışma hayatına 1977 yılında Koç Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nde başlayan Karaca, 1985 yılına kadar Endüstri Mühendisliği ve Bilgi Teknolojileri Müdürlüğü görevini üstlendi. 1985-1988 yılları arasında Ford Otosan’da Sistem ve Organizasyon Direktörü olarak görev yapan Karaca, 1988 yılından itibaren Unilever’de Almanya, Türkiye ve Baltık ülkelerinde olmak üzere İç Denetim Grup Müdürlüğü, Lojistik Müdürlüğü, Ticari Direktörlük, Genel Müdürlük gibi çeşitli görevlerde bulundu. Karaca ayrıca, 2011- 2013 yılları arasında Uluslararası Yatırımcılar Derneği Başkanlığı görevini de yürüttü. Karaca, Unilever Türkiye ve Unilever Kuzey Afrika, Orta Doğu, Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya bölgesi İcra Kurulu Başkanlığı görevleri ile Unilever CEO Forumu üyeliğini yürüttükten sonra Aralık 2013 tarihinde emekliye ayrıldı. 2015 yılında “Yeni CEO... Sensin” adlı ilk kitabını yayımladı. Sn. Karaca, SPK Kurumsal Yönetim İlkeleri’nde yer alan bağımsız üye kriterlerinin tümünü karşılamaktadır.

Tayfun Bayazıt (Yönetim Kurulu Üyesi - Bağımsız)

1957 yılında doğan Tayfun Bayazıt lisans öğrenimini S. Illinois Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde tamamladıktan sonra Columbia Üniversitesi’nde yüksek lisans (MBA) eğitimi almıştır. İş hayatına 1983 yılında Citibank’ta başlayan Bayazıt, 1986-1995 yılları arasında Yapı Kredi Bankası’nda Genel Müdür Yardımcılığı ve Başyardımcılığı görevlerini üstlenmiş ve bilahare 1995-1996 yılları arasında İnterbank’ta, 1996-1999 yılları arasında ise İsviçre’de Banque de Commerce et de Placements’da Genel Müdür olarak çalışmıştır. 1999-2001 yılları arasında Doğan Holding’e Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak atanan Bayazıt, 2001-2005 yılları arasında Dışbank’ta, 2005-2007 yılları arasında Fortis Bank’ta ve 2007-2009 yılları arasında ise Yapı Kredi Bankası’nda Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır. 2009-2011 yılları arasında Yapı Kredi Bankası’nda Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üslenen Bayazıt, 2011 yılından beri danışmanlık yapmaktadır. Çeşitli şirketlerde yönetim kurulu üyeliği yapmakta olan Bayazıt, aynı zamanda, TÜSİAD, Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD), WRI Türkiye, Darüşşafaka gibi sivil toplum kuruluşlarında da aktif görevler üstlenmektedir. Sn. Bayazıt, SPK Kurumsal Yönetim İlkeleri’nde yer alan bağımsız üye kriterlerinin tümünü karşılamaktadır.

Uğur Bayar (Yönetim Kurulu Üyesi - Bağımsız)

Uğur Bayar, New York Eyalet Üniversitesi Matematik ve İstatistik Bölümü’nden Bachelor of Science derecesiyle mezun oldu. Bayar, kariyerine 1987 yılında Citibank Türkiye’de başladı ve 1992’de kamu görevine geçene kadar bankanın hazine bölümünde çeşitli görevlerde bulundu. Bayar, 1992-1997 yılları arasında T.C. Başbakanlık Kamu Ortaklığı İdaresi Başkan Yardımcılığı, 1997-2002 yılları arasında Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yaptı. Bu görevleri esnasında; Erdemir Yönetim Kurulu Başkanlığı, Petrol Ofisi Yönetim Kurulu Başkanlığı, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu üyeliği, Türk Telekom Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. 2004 yılında katıldığı Credit Suisse’de 2017 yılına kadar Türkiye CEO’luğu ve Yatırım Bankacılığı Bölümü Başkanlığını yürüttü. Bayar halen Tekfen Teknoloji Yatırım şirketinde yönetim kurulu başkanıdır. 2010-2022 yılları arasında Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF Türkiye) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü. 2018-2024 yılları arasında Anadolu Grubu, Anadolu Efes ve Coca-Cola İçecek şirketlerinde bağımsız yönetim kurulu üyeliği görevi yapmıştır. Sn. Bayar, SPK Kurumsal Yönetim İlkelerinde yer alan bağımsız üye kriterlerinin tümünü karşılamaktadır.

Eyüp Mehmet Cemil Yükselen (Yönetim Kurulu Üyesi - Bağımsız)

Mehmet Yükselen, 1991 yılında Boğaziçi Üniversitesi Elektronik Mühendisliği alanında lisans, Carnegie Mellon Universitesinde İşletme alanında (MBA) yüksek lisans eğitimini tamamlandı. 1993 yılında kariyerine The Boston Consulting Group’ta uzman Danışman olarak başlayan Yükselen, 2000- 2001 yıllarında Mckinsey Company’de Müdür Yardımcısı, 2001-2004 yıllarında The Boston Consulting Group’ta İstanbul Ofis Yönetici ve Kurucu Ortağı, 2004-2007 yılları arasında Sabancı Holding’te Strateji ve İş Geliştirme Direktörü, 2007-2008 yılları arasında Accessturkey Capital Group Ortağı, 2005 -2018 yılları arası 2M Enerji ve Elektrik Üretim A.Ş.’de Kurucu Ortak olarak görev yaptı. 2018 yılından beri MY Şirketler Grubu şirketlerinden MY Investment, MY Enerjisolar, MY Enerji ‘de Kurucu Ortak olarak çalışmaya devam etmektedir. Sn. Yükselen, SPK Kurumsal Yönetim İlkeleri’nde yer alan bağımsız üye kriterlerinin tümünü karşılamaktadır.