Ortaklar

Anadolu Grubu, “Anadolu’yu dünyaya, dünyayı Anadolu’ya bağlayan yıldız” olma vizyonuyla bugün 20 ülkede, 80’e yakın şirketi, 90 üretim tesisi, 6 Ar-Ge merkezi ve 100.000 çalışanı ile faaliyetlerini bira, meşrubat, perakende, tarım, otomotiv, kırtasiye ve enerji olmak üzere 7 sektörde sürdürüyor. 1950 yılında Yazıcı ve Özilhan aileleri tarafından kurulan Grup, hem rakamsal verileri ve üretim gücü hem de geliştirdiği ve içinde yer aldığı projelerle Türkiye ekonomisinin en büyük itici güçlerinden biri konumundadır. AB InBev, The Coca-Cola Company, Faber-Castell, Isuzu, Kia, Honda, Honda Marine, Kohler, Johns Hopkins Medicine gibi alanlarında dünyanın önde gelen isimleri olan markalarla ve şirketlerle kurduğu ortaklıklarla çok uluslu ve girişimci bir grup olma misyonu doğrultusunda hareket ediyor. Grubun 2023 yılı cirosu 375,6 milyar TL olarak gerçekleşirken, toplam aktif büyüklüğü 391,8 milyar TL oldu.  

Çevresel, sosyal ve kurumsal yönetişim kapsamındaki çalışmalarını, Anadolu’dan Yarınlara sürdürülebilirlik stratejisi ile Doğanın, İşin ve İnsanın “yarını” değer alanlarında yönetiyor. Sosyal sorumluluk anlayışı çerçevesinde tarım, eğitim, sağlık, spor, kültür-sanat ve turizm gibi pek çok alanda çalışmalar yapan Grup, sosyal kuruluşları Anadolu Vakfı, Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi ve Anadolu Efes Spor Kulübü ile topluma katkılarını duyarlılıkla gerçekleştiriyor. 

Global markalar ve çok uluslu şirketlerle ortaklık kültürü, markalı tüketici ürünlerindeki uzmanlığı, geniş bir coğrafyada güçlü bir bölgesel oyuncu olarak sahip olduğu deneyim ve güçlü kurumsal yönetim anlayışıyla, Anadolu Grubu faaliyette bulunduğu her alanda sürdürülebilir bir anlayışla değer katarak hızlı ve sağlıklı büyümesini devam ettiriyor.  

 

FABER-CASTELL 259 yıldır aynı ailenin sahip olduğu dünyanın en eski yazım gereçleri firmasıdır. Marka dünya çapında üne sahiptir. Bugün FABER-CASTELL grubunun 15 üretim merkezi ve dünyanın çeşitli yerlerinde 20 satış firması ayrıca 100'ün üzerinde ülkede yetkili distribütörleri bulunmaktadır. Grup, dünya çapında yaklaşık 7000 personel çalıştırmaktadır. FABER-CASTELL markasını Türkiye'de ortağı olduğu Adel Kalemcilik temsil etmektedir.

FABER-CASTELL, daha ilk aşamalardan itibaren en önemli hammaddesi olan ağacın kullanımında özellikle dikkatli olmuştur. Örneğin Brezilya' da düzenli olarak yeniden ağaçlandırılan ormanlarındaki hızlı büyüyen çam latası ile çalışmaktadır. Bu önemli hammaddesinin yeterli olması ve orman alanlarının aslını korumak amacıyla FABER-CASTELL, her yıl kendi fidanlığında iki milyonun üzerinde genç ağaç yetiştirerek 10 yıllık doğal dönüşümü garantilemektedir. 

FABER-CASTELL'in çevre koruma konusundaki öncü girişimlerine bir başka örnek ise su bazlı vernik kullanımıdır. Bu teknik işlem, üretim sürecindeki atıkları önemli ölçüde azaltmaktadır.