Ortaklar

Yaşadığı toprakların tarihi mirasından güç alan Anadolu Grubu, kısa zamanda büyüyüp gelişerek Türkiye'de her biri kendi sektöründe öncü ve önder birçok şirkete hayat vermiştir. En önemli misyonu, geleneği geleceğe taşımak, yüzyıllardır ticaret yollarının kavşağı olan Anadolu'yu dün olduğu gibi bugün de tüm dünya ülkelerinin buluştuğu bir merkez olarak güçlendirmektir. Anadolu Grubu, dünya ülkeleriyle Türkiye arasında bir köprü kurarak, Anadolu'nun sahip olduğu misyonu günümüze taşımaktadır. Temelleri 1950'li yılların başlarında Yazıcı ve Özilhan ailelerince atılan Anadolu Grubu, ağırlıklı olarak bira ve meşrubat, otomotiv, finans ve kırtasiye sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

Anadolu Grubu, 2000'li yıllarda varlığını sürekli kılacak vizyon olarak; "Anadolu'yu Dünyaya, Dünyayı Anadolu'ya Bağlayan Yıldız" olmayı benimsemiş ve son yıllardaki tüm girişimlerini ve yapılanmasını bu vizyon doğrultusunda gerçekleştirmiştir. Günlük hayatımızda hemen her gün bir ya da birkaçı ile karşılaştığımız ünlü markaları üreten ve pazarlayan Anadolu Grubu, globalleşme süreci içinde dışa açılma, yabancı şirketlerle işbirliği yapma ve ortaklık kurma yolundaki stratejilerini sürdürmektedir.

FABER-CASTELL 259 yıldır aynı ailenin sahip olduğu dünyanın en eski yazım gereçleri firmasıdır. Marka dünya çapında üne sahiptir. Bugün FABER-CASTELL grubunun 15 üretim merkezi ve dünyanın çeşitli yerlerinde 20 satış firması ayrıca 100'ün üzerinde ülkede yetkili distribütörleri bulunmaktadır. Grup, dünya çapında yaklaşık 7000 personel çalıştırmaktadır. FABER-CASTELL markasını Türkiye'de ortağı olduğu Adel Kalemcilik temsil etmektedir.

FABER-CASTELL, daha ilk aşamalardan itibaren en önemli hammaddesi olan ağacın kullanımında özellikle dikkatli olmuştur. Örneğin Brezilya' da düzenli olarak yeniden ağaçlandırılan ormanlarındaki hızlı büyüyen çam latası ile çalışmaktadır. Bu önemli hammaddesinin yeterli olması ve orman alanlarının aslını korumak amacıyla FABER-CASTELL, her yıl kendi fidanlığında iki milyonun üzerinde genç ağaç yetiştirerek 10 yıllık doğal dönüşümü garantilemektedir. 

FABER-CASTELL'in çevre koruma konusundaki öncü girişimlerine bir başka örnek ise su bazlı vernik kullanımıdır. Bu teknik işlem, üretim sürecindeki atıkları önemli ölçüde azaltmaktadır.