Sosyal Sorumluluk

Adel Kalemcilik olarak, özümüzde barındırdığımız “iyilik” değerimiz ve hayallerini şekillendirip renklendirerek iz bırakmak isteyen herkesin hayatında olmak vizyonumuz ile birçok faydalı projeler yaratıyor, var olan projelere de destek veriyoruz.

ADEL İYİLİK AĞACI

2015 yılında çocukların ve gençlerin eğitim ve öğrenim ihtiyaçlarını desteklemek amacıyla İyilik Ağacı sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdik. Her yıl 23 Nisan, yılbaşı, bayram gibi özel günlerde Adel Kalemcilik çalışanları olarak İyilik Ağacı‘na asılan hediyelerle ihtiyaç sahibi çocukların yüzünü güldürüyoruz.

İyilik Ağacı gönüllülük esası ile hayata geçip, yardımsever kitlelerin de etkisi ile gün geçtikçe büyüyor. 2018 yılında Adel Relansmanı’ndan elde edilen gelirle Elazığ İlköğretim Okulu’nun yapımına destek olduk. Bununla beraber her yıl 100.000 çocuğa farklı kanallardan yardımlarımıza devam ediyoruz.

FABER-CASTELL YARATICILIK ATÖLYELERİ

Faber-Castell olarak İstanbul Oyuncak Müzesi, Pera Müzesi, Rahmi M. Koç Müzesi, Sabancı Müzesi ve Kidzmondo bünyesinde hayata geçirdiğimiz ‘Yaratıcılık Atölyeleri’ni 2019 yılında da çocuklarla buluşturmaya devam ettik. Sergilenen eserlerden ilham alan minik katılımcılarımız, renkli, yaratıcı ve sanat dolu bir dünyanın kapılarını aralıyor.  Faber-Castell Yaratıcılık Atölyeleri ile yılda ortalama 100 binden fazla çocuğun yaratıcılığını destekliyoruz.

YARATICI ÇOCUK YARATICI BEYİN EĞİTİM ATÖLYELERİ

Sürdürülebilir birçok farklı projeye destek vererek, temel davranış biçimlerinin kazanıldığı sosyal süreçlerin tümünde yer almayı,  bilgi ve deneyimlerin nesilden nesle aktarılmasını, eğitim sektöründe ihtiyaç duyulan konularda farkındalık yaratılmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Faber-Castell ve Adel markalarının sosyo-kültürel alan için önemli bir güç olan yaratıcılık ve değerlerini desteklemek üzere hayata geçirdiği bütün projelerini ‘eğitim ve atölye çalışmaları’ çatısı altında gerçekleştiriyoruz.

Çocukların pedagojik gelişimlerine ve yaratıcılıklarına katkı sağlamak amacıyla  Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV) ile yürüttüğümüz Yaratıcı Çocuk, Yaratıcı Beyin eğitim atölyeleriyle, öğretmenlerle yaratıcılığın önemi konusunda çalışmalar düzenliyoruz. Bireylerin ve çocukların zihinsel dünyasının şekillenmesini sağlayan eğitimin, bir sistemden öte bir kazanım olduğundan yola çıkıyor ve sektöre değer katacak projelere imza atmaya çalışıyoruz. 2012 yılından bu yana Yaratıcı Çocuk, Yaratıcı Beyin eğitim atölyeleri ile öğretmenlere çocuk gelişiminde yaratıcılığın önemini ve nasıl geliştirebileceğini anlatıyoruz. Yaratıcı Çocuk Yaratıcı Beyin Eğitim atölyeleri ile bugüne kadar 8 bin öğretmene eğitim vererek binlerce çocuğun yaratıcılıklarının gelişmesine katkı sağladık.

ÖRAV işbirliği ile öğretmenlerin ve eğitim süreçlerinin gelişimine katkıda bulunarak, 2019 yılında Yaratıcı Çocuk Yaratıcı Beyin eğitimlerini Şanlıurfa, Gaziantep, Konya, Adana, Eskişehir ve Bursa illerinde 600’den fazla öğretmenin katılımıyla gerçekleştirdik. Samsun, Ordu, Denizli ve Kayseri illerinde gerçekleştirilecek eğitimlerimiz ile yılsonuna kadar 1000 öğretmene ulaşmayı hedefliyoruz. Ayrıca, bu yıl ilk kez, sektörün duayen ismi Prof. Dr Belma Tuğrul eğitimler öncesinde “Yaratıcı Beyin ve Kutunun Dışında Düşünme” isimli konuşmasıyla öğretmenlere yaratıcılığa dair yeni bakış açıları ve vizyon kazandırdı.

Katılan öğretmenler eğitimin içerik ve uygulanmasında kullanılan yöntem ve teknikleri yararlı bularak ders verdikleri sınıf ortamlarına taşıyor. Anketlerden elde edilen verilere göre; katılımcıların yaratıcılık ve yaratıcı düşünmeye ilişkin temel kavramlar, kişisel yaratıcılık potansiyeli, öğrenme biçimlerinin yaratıcılık üzerindeki etkisi, yaratıcılık gelişimi için kullanılabilecek teknikler ve yaratıcı ders planı tasarlama konularında farkındalık kazanma oranı % 98,7 olarak ortaya çıkıyor.

Özetle katılımcıların;

%96,2’si eğitimin mesleki gelişimine katkı sağladığını, %96,4’ünün eğitimin kişisel gelişimine katkı sağladığını, %96’sının eğitimin kişisel yaratıcılığına katkı sağladığını, %97’sinin eğitimin sınıfına taşıyabileceği yaratıcı etkinliklerine edindiklerini belirtiyor.

Eğitimlerle birlikte bilgi ve deneyimlerin paylaşılmasını ve çoğalmasını hedefleyen bir şirket olarak, yeni dijital platformumuz izbirakanogretmenler.com’u hayata geçirdik. Vizyon geliştiren farklı içeriklerle ön plana çıkan platform, öğretmenlerin eğitim modellerine yeni bir bakış açısı kazandırmayı hedefliyor. Ders konularını klasik bir eğitim sürecinden daha yaratıcı ve keyifli bir sürece çevirmeye yönelik uygulamalar sunan izbirakanogretmenler platformu, öğretmenlerin tüm eğitim süreçlerinde en iyi yardımcısı oluyor. Platform içinde yer alan birbirinden farklı ve yaratıcı uygulamalar, öğrenme deneyimine yeni bir boyut kazandırıyor. Öğretmenler, platformun sunduğu teknikler sayesinde; su, resim kartonu, pastel boya, keçeli kalem gibi basit materyallerle, öğrencilerine renkli ve yaratıcı bir dünyanın kapılarını açıyor. Bu sayede öğretmenler, müfredatta yer alan ders konularını, çok daha ilgi çekici ve yaratıcı şekilde öğrencilerine aktarma fırsatı elde ediyor.

Adel Kalemcilik, önümüzdeki dönemde de eğitimlerle ve yenilikçi eğitim hizmetleriyle, Türkiye genelinde yaygınlaşarak daha çok öğretmene ve öğrenciye ulaşmaya hazırlanıyor.

YARATICI ÇOCUK FESTİVALİ

Renklerin sihirli dünyasıyla yaratıcılığı eğlenceli hale getiren Faber-Castell, 2018 yılında ilk kez düzenlenen Türkiye’nin yaratıcılık odaklı ilk kültür ve sanat festivali olan Yaratıcı Çocuk Festivali’nin bu yıl da ana sponsoru oldu. 25-26 Mayıs tarihlerinde düzenlenen Türkiye’nin yaratıcılık odaklı ilk çocuk kültür ve sanat festivalinde Yaratıcılık Sokağı ve Özgür Yaratıcılık Alanı’nda 4 binin üzerinde çocuğu ağırladı. Çocuklar ve aileler Faber-Castell’in birbirinden yaratıcı atölye ve deneyim alanlarında keyifli anlar yaşarken, festival kapsamında düzenlenen farklı oyun atölye alanları, söyleşiler, gösteri ve konserlerden oluşan etkinliklere katılma fırsatı da yakaladılar.

Festival boyunca çocuklar, Özgür Yaratıcılık Alanı’nda rengârenk boyalarla başladıkları yaratıcılık yolculuğunu, Artırılmış Gerçeklik (AR) teknolojisi ile gerçeğe dönüştürme fırsatı yakaladı. Diledikleri renklerle sualtı canlılarını boyayan minikler, eserlerini 3 boyutlu olarak görerek, yarattıkları eserlerden dev bir sualtı dünyası oluşturdu. Yarattığı canlının dev ekranda ve tablet üzerinde hayat bulduğunu gören çocuklar, sihirli bir yaratıcılık deneyimi yaşadı.

3 farklı yaş grubuna yönelik 5 farklı yaratıcı atölyeden oluşan Yaratıcılık Sokağı’na katılan çocuklar el becerilerini ve düşünme güçlerini geliştirirken, ebeveynler ise onların keyifli anlarına ortak oldu. Aynı zamanda tüm minikler, gün içerisinde Faber-Castell’in çok sevdikleri Kalem Adam maskotlarının dağıttığı sürpriz hediyelerle buluştu.

Bununla birlikte ebeveynler ise sektörün duayen ismi Prof. Dr. Belma Tuğrul’un “Oyunun Gücüne Güven” konulu söyleşisinde, oyunların çocuklar üzerindeki etki ve önemi hakkında bilgiler edindi.

 

Adel'den haberler almak ister misiniz?