Adel Hakkında

Türkiye’de kırtasiye denince ilk akla gelen ve bir geleneğe dönüşen Adel Kalemcilik 1969’da İstanbul Kartal’daki fabrikasının açılışıyla yolculuğuna başladı. Adel Kalemcilik’in ürettiği kalemler ve kırtasiye ürünleri yüksek kaliteleri ile tüm Türkiye’de tanındı, nesillerin gelişiminde önemli yer aldı.

Dünyanın en eski yazım gereçleri firması olan Faber-Castell ile kuruluşundan bu yana sürdürdüğü işbirliğini 1995 yılında ortaklıkla pekiştiren Adel, bu ortaklığın gücü ile Türkiye’ye değer katan yatırımlarına ara vermeden devam ediyor.

2015 yılında Çayırova’daki yeni üretim tesisine taşınan Adel Kalemcilik, 30 bin metrekarelik alan üzerine kurulu bu tesiste ağaç cidarlı kurşun kalemler, boya ve kopya kalemleri, tükenmez, sıvı mürekkepli kalemler, markörler, keçeli kalemler, pastel boyalar, suluboyalar, silgiler, kalemtıraşlar, parmak boyaları, oyun hamurları ve guaj boyalar üretiyor.

Avrupa’nın en yeni kırtasiye fabrikasına sahip Adel Kalemcilik, kâğıt ürünleri haricinde, gerek üretim miktarları, gerekse ürün çeşitliliği açısından Türkiye’nin ve yakın coğrafyanın en büyük kırtasiye ürünleri üreticisi konumundadır.

50 yıllık mirasın taşıyıcısı Adel Kalemcilik bugün 3 bin 800’e yakın ürün çeşidi ile Türkiye’de üretilen ve ithal edilen Faber-Castell, Graf von Faber-Castell, Adel, Adeland, Atlas, Max ve Panfix markalarının pazarlama ve satışını gerçekleştiriyor. Buna ilaveten, firma, 2019 yılı itibariyle selüloz bant pazarının tanınan markası Panfix’in Türkiye distribütörlük haklarını da aldı. Perakende sektöründeki deneyimi ve geniş bayi ağıyla 2015 yılında oyuncak sektörüne giren Adel Kalemcilik, kendi yarattığı Adeland markasının yanı sıra dünyanın önde gelen lisanslı markalarının satış ve pazarlamasını yürütüyor. 2018’de TRT ile yaptığı lisans anlaşması ile Adel Kalemcilik, yayınlanan 11 çizgi filmin oyuncak ve kırtasiye lisans haklarına da sahip.

Adel Kalemcilik’in Ürün Güvenliği ve Kalite konusundaki mottosu: “Kendi çocuklarımıza kullandır mayacağımız hiçbir ürünü piyasaya sunmuyoruz.” Adel Kalemcilik’te yılda ortalama 7 bin 500 ürün güvenliği testi ve 30 bin ürün kalitesi testi yapılıyor.

Adel Kalemcilik kurulduğu günden bugüne tüm çalışmalarını, paydaşlarına ve topluma fayda sağlama amacı ile ve sürdürülebilir projelere destek vererek gerçekleştirmeye çalışıyor. Özünde barındırdığı “iyilik” değeri ile eğitimin ve eğitimde yaratıcılığın en büyük destekçisi olan Adel Kalemcilik, çok sayıda sponsorluk ve sosyal sorumluluk projesini yürütüyor.

1996 yılında halka açılan Adel Kalemcilik’in günümüzde %27,71’lik payı, Borsa İstanbul’da işlem görüyor. Son 20 yılda ise dolar bazında 6 kat büyüyen Adel Kalemcilik, son 5 yıllık ortalama temettü verimliliğinde ilk 25 firma arasında bulunuyor.

Adel Kalemcilik;
EPMA (European Pencil Manufacturer's Association - Avrupa Kalem Üreticileri Birliği) ve EWIMA (The European Writing Instrument Manufacturer's Association - Avrupa Yazım Gereçleri Üreticileri Birliği)’ya 1999 yılından beri üye olup, bu birliklere Türkiye’den üye olan tek firma konumundadır. 2015 yılında Adel Kalemcilik Genel Müdürü Evrim Hizaler EPMA Başkanlığı’na seçilen ilk Türk yönetici olmuştur. Adel Kalemcilik, ayrıca TÜKİD (Tüm Kırtasiyeciler Derneği)’in de üyesidir.

2019 yılında 50. yılını kutlayan Adel, 40’ın üzerinde ülkeye ihracat yapıyor.

KIRTASİYE MARKALARI

“Faber-Castell”, “Graf von Faber-Castell”, “Adel”, “Adeland”, “Atlas”, “MAX”, “Panfix” ve “Citizen”

OYUNCAK MARKALARI

Adeland, Playgro, Sluban, TRT Çocuk.

Adel'den haberler almak ister misiniz?