Adel Hakkında

Türkiye’de kırtasiye denince ilk akla gelen ve bir geleneğe dönüşen Adel Kalemcilik 1969’da İstanbul-Kartal’daki fabrikasının açılışıyla faaliyete geçti. Adel’in ürettiği kalemler ve kırtasiye ürünleri yüksek kaliteleri ile tüm Türkiye’de tanındı, nesillerin eğitiminde önemli yer aldı.

Adel kâğıt ürünleri haricinde, gerek üretim miktarları, gerekse ürün çeşitliliği açısından Türkiye’nin ve yakın coğrafyanın en büyük kırtasiye ürünleri üreticisi konumundadır. Avrupa genelindeki ağaç cidarlı kalemlerin üretiminin yaklaşık %13’ü Adel tarafından gerçekleştirilmektedir.

Dünyanın en eski yazım gereçleri firması olan Faber-Castell ile kuruluşundan bu yana sürdürdüğü işbirliğini 1995 yılında ortaklıkla pekiştiren Adel, bu ortaklığın gücü ile Türkiye’ye değer katan yatırımlarını ara vermeden sürdürüyor.

Kuruluşundan bu yana istikrarlı bir gelişim göstererek büyüyen Adel, yurtdışına açılım konusunda önemli bir adım atarak Faber-Castell ile uzun yıllara dayanan olumlu işbirliğinin ve Anadolu Grubu’nun ülke tecrübesinin de etkisiyle, %50-%50 pay oranı ile Eylül 2011’de Rusya’da “LLC Faber-Castell Anadolu” şirketini kurdu.

Adel, Temmuz 2013’de çocuklara yönelik yeni markası Adeland’ın lansmanını yaptı. Boya kalemi, pastel, suluboya gibi kırtasiye ürünlerinin yanısıra Adeland markası, bir ilki gerçekleştirerek kendi karakterlerini, ülkesini, eğlence setlerini ve hikayesini yaratarak çocuklara yepyeni ve çok eğlenceli bir dünya sundu.

1996 yılında halka açılan Adel’in günümüzde %27,71’lik payı, Borsa İstanbul’da işlem görüyor. İstikrarlı büyümemizi sürdürüyoruz. Son 20 yılda ise dolar bazında 6 kat büyüdük. Son 5 yıllık ortalama temettü verimliliğinde ise ilk 25 firma arasında bulunuyoruz.

Adel, Türkiye kırtasiye sektörünün lideri olarak Çayırova’daki üretim tesisinde; ağaç cidarlı kurşun kalemler, boya ve kopya kalemleri, tükenmez, mekanik kurşun kalemler ve minleri, sıvı mürekkepli kalemler, keçeli kalemler, pastel boyalar, suluboyalar, silgiler, parmak boyası, oyun hamuru ve guaj boya üretiyor.

Adel bugün yaklaşık 5.000 çeşit ürün ile Türkiye’de üretilen ve ithal edilen Faber-Castell, Graf von Faber-Castell, Adel, Adeland, Atlas ve Max ile oyuncak markalarının pazarlama ve satışını gerçekleştiriyor.

Adel Kalemcilik;
EPMA (European Pencil Manufacturer's Association - Avrupa Kalem Üreticileri Birliği) ve EWIMA (The European Writing Instrument Manufacturer's Association - Avrupa Yazım Gereçleri Üreticileri Birliği)’ya 1999 yılından beri üye olup, bu birliklere Türkiye’den üye olan tek firma konumundadır. 2015 yılında Adel Kalemcilik Genel Müdürü Evrim Hizaler EPMA Başkanlığı’na seçilen ilk Türk yönetici olmuştur. Adel ayrıca TÜKİD (Tüm Kırtasiyeciler Derneği)’in de üyesidir.

Adel Kalemcilik kurulduğu günden bugüne tüm çalışmalarını paydaşlarına ve topluma fayda sağlama amacı ile ve sürdürülebilir projelere destek vererek gerçekleştirmeye çalışıyor. Özünde barındırdığı “iyilik” değeri ile eğitimin ve eğitimde yaratıcılığın en büyük destekçisi olan Adel Kalemcilik, çok sayıda sponsorluk ve sosyal sorumluluk projesini yürütüyor.

2019 yılında 50. yılını kutlayacak olan Adel, 50’ye yakın ülkeye ihracat yapıyor.

Temmuz 2015’de Çayırova’daki yeni üretim tesisine taşınan Adel Kalemcilik; perakende sektöründeki deneyimi ve geniş bayi ağıyla yeni bir kulvarın oyuncusu oldu. İki yılı aşkın süredir yapılan titiz çalışmalar ve pazar araştırmaları sonucunda, kendi yarattığı Adeland markası dışında; Auldey, Lotus, WOW ve NICI gibi dünyanın önde gelen markaları ile 2015 yılında oyuncak sektörüne de girdi.

KIRTASİYE MARKALARI

“Faber-Castell”, “Graf von Faber-Castell”, “Adel”, “Adeland”, “Atlas”, “MAX” ve “Panfix”

OYUNCAK MARKALARI

Adeland, Playgro, Sluban, TRT Çocuk.

 

Adel'den haberler almak ister misiniz?